Nuorisoseurat palkitsi maakunnan toimijoita

Nuorisoseurat Pohjois-Karjala palkitsee vuosittain nuorisoseuratyössä ansioituneita toimijoita. Tavoitteenamme on antaa kiitosta tekijöille, mutta nostaa myös esiin positiivisia tekoaja ja innostavia henkilöitä maakunnan nuorisoseurakentältä. Valinnat tehtiin julkisessa haussa tehtyjen esitysten pohjalta

Tänä vuonna Nuorisoseurat olivat mukana toteuttamassa kansainvälisen vapaaehtoistenpäivän juhlaa Joensuussa, ja mikä olisikaan ollut parempi paikka julkistaa vuoden pohjoiskarjalainen nuorisoseura, ohjaaja ja nuorisoseuralainen kuin tämä tilaisuus. Kaikki valitut ovat myös ehdolla valtakunnallisten tunnustusten saajiksi.

”Nämä ovat aina hienoja hetkiä, kun saamme olla kiittämässä maakunnan nuorisoseuralaisia arvokkaasta vapaaehtoistoiminnasta, jota henkilöt ovat tehneet. Tänä vuonna palkitut ovat kaikki Joensuun seudulta, vaikka merkittävää työtä tehdään toki ympäri maakuntaa.”, kertoo toiminnanjohtaja Henna Liiri.

Vuoden Nuorisoseura Pohjois-Karjalassa 2017
Nuorten Kasvu, Joensuu
Nuorten Kasvu on aktiivisesti kehittänyt omaa toimintaansa ja tänä syksynä käynnistänyt Luova Lava Lapsille -kerhotoimintaa Pohjois-Karjalaan. Nuorten Kasvu on pitänyt yllä yhteistyötä PKKY:n Niittylahden opiston nuoriso- ja vapaa-ajanohjaajien koulutuksen kanssa ja mahdollistaa työssäoppimisen mielekkäässä toimintaympäristössä sekä järjestön ytimessä hallitustehtävissä. Nuorten Kasvu kertoo esimerkillisellä tavalla toiminnastaan sosiaalisessa mediassa ja on ottanut vuoden aikana käyttöön uusia kanavia ja aktivoinut olemassa olleita. Ilahduttavaa on, että Nuorten Kasvun hallituksessa suurin osa on nuorisoikäisiä vaikuttajia. Nuorten Kasvu on vahvasti kiinni kasvussa ja sillä on positiivinen tekemisen meininki

Vuoden ohjaaja Pohjois-Karjalassa 2017
Jaana Tarkkonen, Honkalammen Nuorisoseura, Liperi
Jaana on todellinen nuorisoseuralainen! Muutettuaan Etelä-Hämeestä Pohjois-Karjalaan Jaana jatkoi nuorisoseuratoimintaa Honkalammen Nuorisoseurassa. Tämä pitkän linjan ohjaaja on ohjannut eri-ikäisten ryhmiä jo nuoresta tytöstä lähtien. Honkalammella Jaana ohjaa tällä hetkellä aikuisten kansantanssiryhmää sekä kansantanssin erityisryhmää. Jaana on innostava ohjaaja, jonka tunneilla osallisuus on aidosti läsnä. Jaana on myös aktiivinen talkoolainen ja toimija niin omassa seurassaan kuin alueen tapahtumissa ja hallinnossa. Jaana kutsui tänä vuonna myös alueen lapsia suunnittelemaan Honkalammen Nuorisoseuran toimintaa ja lasten ideoiden pohjalta toteutettiin itsenäisyyden juhlavuoden kunniaksi toteutettu piirustuskilpailu yhdessä lasten kanssa

Vuoden nuorisoseuralainen Pohjois-Karjalassa 2017
Mari Lehikoinen, Nuorisoseura Motora, Joensuu
Ansioitunut ja innostava Mari on aiemmin palkittu vuonna 2014 vuoden ohjaajana. Mari toimii kuitenkin myös Nuorisoseura Motoran puheenjohtajana ja uurastaa ahkerasti ja määrätietoisesti laajemmin seuran toiminnan kehittäjänä. Maria ei turhaan tunneta äiti-Motorana, sillä hän johtaa seuran toimintaa eteenpäin haastavienkin vaiheiden keskellä positiivisesti eteenpäin katsoen!

 

Lisätietoja
Henna Liiri, toiminnanjohtaja
044  207 3072
henna.liiri@nuorisoseurat.f