Uusi avustusmuoto seurantalojen korjausavustuksiin

Vuonna 2018 myönnetään erillisavustus vähintään kahden seurantaloyhdistyksen yhteiseen kuntokartoitushankkeeseen.
Hyvä korjaus perustuu huolelliseen kuntokartoitukseen ja siihen perustuvaan suunnitteluun. Seurantaloasian neuvottelukunta on päättänyt jakaa vuoden 2018 korjausavustusmäärärahasta erillisen avustuksen kuntokartoituksiin. Avustus jaetaan kahden (tai useamman) seurantaloyhteisön yhteenliittymälle. Yhteishankkeisiin tarkoitettua erillisavustusta voidaan jakaa useammalle yhteenliittymälle.
Avustuksen kohteena voi olla koko rakennusta koskeva kuntokartoitus tai osittainen, esim. vesikattoa koskeva kuntokartoitus. Yhdistykset etsivät itse kumppaniyhdistyksen/yhdistykset hankkeeseen. Avustushakemus tehdään yhden yhdistyksen nimissä. Yhdistykset tekevät keskenään sopimuksen yhteistyöstä ja avustusten maksuliikenteen hoitamisesta.
Hakemus tehdään syksyn korjausavustushaun yhteydessä. Tarkemmat ohjeet ja mm. yhdistysten välinen mallisopimus on tulossa Kotiseutuliiton sivuille.
Lisätietoja Kotiseutuliitosta

Lue koko seurantalouutiskirje täältä.

Kesäkuun 2017 uutiskirjeen aiheita:

  1. Avustukset 2018
  2. Yhteinen suunnitteluavustus 2018
  3. Seurantalopäivä
  4. Syksyn koulutuspäivä
  5. Seurantalolla-kirja
  6. Seurantalot Loki-sivustolla
  7. Kulttuuriympäristösitoumus
  8. Keskustelutilaisuus Jyväskylässä
  9. Hyvän korjauksen palkinto 2018