Tule mukaan kääntöpiiriin keskustelemaan ja vaikuttamaan
Kansantanssi elää jatkuvassa muutoksessa. Harrastamisen tavat muuttuvat, uusia sukupolvia tulee mukaan toimintaan, tapahtumat kehittyvät ja toimintaympäristö ympärillämme muuttuu. Jotta kansantanssi säilyy elinvoimaisena ja vastaa tulevaisuuden tarpeisiin, tarvitaan yhteistä keskustelua siitä, mihin suuntaan Nuorisoseurojen kansantanssitoimintaa halutaan kehittää.
Mutta missä näitä keskusteluja käydään? Kuka tekee päätöksiä kansantanssin tulevaisuudesta? Miten yksittäinen harrastaja, ohjaaja, ryhmänjohtaja, pelimanni tai tapahtumatoimija voi vaikuttaa yhteisiin asioihin?
Näihin kysymyksiin etsitään vastauksia Kääntöpiirissä, joka kokoaa kansantanssiväkeä yhteen keskustelemaan, kuulemaan ajankohtaisia kuulumisia ja vaihtamaan ajatuksia kansantanssin tulevaisuudesta.
Kääntöpiiri tarjoaa mahdollisuuden pysähtyä tarkastelemaan kansantanssikentän rakenteita, päätöksentekoa ja kehittämistyötä helposti lähestyttävällä tavalla. Keskustelun tavoitteena ei ole esitellä valmiita vastauksia, vaan avata näkymiä siihen, miten kansantanssin yhteisiä asioita valmistellaan, miten niihin voi osallistua ja millaisia mahdollisuuksia jokaisella toimijalla on vaikuttaa lajin tulevaisuuteen.

Moni tuntee oman ryhmänsä, seuransa tai tapahtumansa hyvin, mutta laajemmat valtakunnalliset rakenteet voivat jäädä etäisiksi. Samalla kentällä herää usein kysymyksiä siitä, kuka asioita valmistelee, missä päätöksiä tehdään ja miten omat ajatukset voisi saada kuuluviin. Kääntöpiiri tarjoaa mahdollisuuden keskustella näistä teemoista avoimesti yhdessä muiden toimijoiden kanssa.
Keskustelun aikana tarkastellaan muun muassa:
- miten kansantanssin valtakunnallinen kehittämistyö tällä hetkellä toimii
- millaisia verkostoja, työryhmiä ja yhteistyörakenteita kentällä on
- miten harrastajat ja toimijat voivat osallistua yhteiseen kehittämiseen
- millaisia mahdollisuuksia vaikuttamiseen on tarjolla nyt ja tulevaisuudessa
- millaisia toiveita ja tarpeita kentällä nähdään tuleville vuosille
Kääntöpiiri on samalla paikka kuulla ajankohtaisia kuulumisia kansantanssin kentältä, jakaa kokemuksia ja tutustua muiden toimijoiden näkemyksiin. Usein parhaat ideat syntyvät silloin, kun eri puolilla Suomea toimivat ihmiset pääsevät saman pöydän ääreen vaihtamaan ajatuksia.
Kääntöpiiri
Aika: torstai 27.8. klo 17.30–19.00
Paikka: Microsoft Teams
Kenelle: kaikille kansantanssista kiinnostuneille harrastajille, ohjaajille, tapahtumatoimijoille, pelimanneille ja muille alan toimijoille
Osallistuminen: maksuton
Ilmoittautuminen viimeistään tiistaina 25.8. TÄMÄN LINKIN KAUTTA
Keskusteluun ovat tervetulleita kaikki kansantanssista kiinnostuneet. Mukaan voi tulla riippumatta siitä, onko pitkän linjan vaikuttaja vai vasta hiljattain lajin pariin löytänyt harrastaja. Tärkeintä on kiinnostus yhteisiin asioihin ja halu osallistua keskusteluun.
Kansantanssin tulevaisuutta ei rakenneta yksin eikä suljettujen ovien takana. Se rakentuu yhteisistä ajatuksista, näkemyksistä ja keskusteluista. Kääntöpiiri tarjoaa mahdollisuuden olla osa tätä keskustelua.
Tule mukaan kuuntelemaan, kysymään, keskustelemaan ja vaikuttamaan.
Teams-linkki lähetetään tilaisuuteen ilmoittautuneille ilmoittautumisen päättymisen jälkeen.

