Verkkotyöpaja 9.6: Miltä näyttää nuorisoseurojen digiloikka?

Piirroskuva, jossa henkilö osallistuu tietokoneella verkkokokoukseen.

Digitaaliset toiminta-alustat tulivat vauhdilla osaksi myös nuorisoseurojen toimintaa koronapandemian aikana. Joillakin oli jo valmiit mallit verkkoympäristöissä toimimiseen, toiset taas lähtivät opettelemaan täysin uusia toimintatapoja. Nuorisoseuroissa on loikattu niin harrastustoiminnassa kuin seuran arjen pyörittämisessä – miten teatteria voidaan harrastaa etänä tai miten vuosikokous taittuu verkkoalustalle? Entä miten seuran hallinnon dokumentit pyörii paperittomana – kaikki varmasti kysymyksiä, jotka ovat eri seuroissa kuluneen vuoden aikana olleet pinnalla. Ei toki kaikilla, mutta halu oppia lisää on saattanut syntyä. Tule mukaan verkkotyöpajaan 9.6. klo 17-18.30 keskustelemaan nuorisoseurajärjestön digiloikasta. Missä mennään ja mihin suuntaan? Keskustelua johdattelemassa toimialajohtaja Hannu Ala-Sankoja ja vs. hanke- ja kumppanuuspäällikkö Joonas Pokkinen. Ilmoittaudu mukaan viimeistään 7.6.2021 >>