Webinaari varainhankinnasta 16.6: pienkeräyslupa

Kassalipas ja seteleitä sekä kolikkoja

Mistä rahaa kassaan koronan keskellä? Miten aktivoida seuran ja toiminnan ystävät auttamaan? Rahankeruulainsäädäntö uudistui reilu vuosi sitten ja uutena mahdollisuutena tuli toimijoiden käyttöön pienkeräyslupa, jolla seura voi kerätä kolmen kuukauden aikana maksimissaan 10 000 euroa. Luvan hakumenettely on verrattain kevyt ja Poliisihallitus käsittelee hakemukset viidessä arkipäivässä. Tule webinaariin kuulemaan, mitä luvan hakuvaiheessa on hyvä ottaa huomioon, miten varainkeruusta voi markkinoida sekä mitä pitää muistaa luvan tilitystä tehtäessä. Aiheesta kouluttaa Nuorisoseurojen ja Nuoriso-opiston yhteinen vs. hanke- ja kumppanuuspäällikkö Joonas Pokkinen. Ilmoittaudu mukaan viimeistään 14.6.2021 >>