On toimintailmoituksen jättämisen aika

Nuorisoseuroja pyydetään jättämään toimintailmoitus vuoden 2020 toiminnasta 15.2.2021 mennessä.

Toimintailmoitus koostuu 12 osiosta, ja on erittäin tärkeää, että se täytetään mahdollisimman täydellisesti, sillä kaikki toiminnan osa-alueet ovat merkittäviä kokonaisuuden kannalta. Täytetystä lomakkeesta saa myös word-tiedoston, joka toimii pohjana toimintakertomukselle tai sen liitteenä. Toimintailmoituksessa annettu jäsenmäärä toimii myös tämän vuoden jäsenmaksulaskutuksen perusteena.

Miksi toimintatietoja kerätään?

  • Toiminnan seuranta – tiedämme, minkälaista nuorisoseuratoiminta on
  • Toiminnasta viestintä – kerromme ajankohtaista tietoa toiminnan volyymeista ja sisällöistä
  • Toiminnan arviointi – teemme havaintoja toiminnan kehityssuunnista
  • Toiminnan raportointi – kerromme rahoittajille, mitä nuorisoseuratoiminta kaikkiaan on
  • Toiminnan kehittäminen – teemme johtopäätöksiä ja valintoja kehittämissuunnista
  • Tiedon arkistointi – löydämme kootusti tietoa yhdestä paikasta
  • Laadukas hallinto – hoidamme velvollisuutemme selkeällä tavalla

Toimintailmoitus tehdään reksiterissä seuran asiakaskortilla Toimintailmoitukset -välilehdellä.

Olemme laatineet ilmoituksen tekemiseen uudet entistä täsmällisemmät ohjeet. Ohjeet löytyvät Nuorisoseurarekisterin ilmoitustaululta ja liiton kotisivujen Nuorisoseurarekisterisivulta (linkki ohjeeseen).

Olemme myös lisänneet itse lomakkeelle paljon ohjetekstejä eri kohtiin. Ohjetekstit löytyvät viemällä hiiren osoitin mustapohjaisen i-painikkeen päälle.

Järjestimme toimintailmoituksen tekemisestä webinaarin seuroille 2.2.2020. Tästä pääset katsomaan webinaarin tallenteen. Aluetoimistojen ja keskusseurojen toimihenkilöt auttavat tarvittaessa toimintailmoituksen liittyvissä