Mattien ja Maijojen Midit

Mattien ja Maijojen Midit, kuvaaja Antti Merisalo

Mattien ja Maijojen Midit on iältään 8-12v ja he tulevat Hollolasta. Osalla Mideistä on tanssitaustaa jo kahdeksan vuotta, mutta ryhmään on tullut uusi tanssija mukaan helmikuussa. Midien kokoonpano on kasvanut joka vuosi ja vaihtuvuuttakin on ollut. Ryhmän ohjaajina koemme tärkeäksi, että Midien ydin säilyy: kaikkia kunnioitetaan ja kaikki otetaan mukaan omana itsenään. Asioista puhutaan paljon ja ristiriidat ratkotaan yhdessä. Midit leireilevät kerran kaksi vuodessa tutustuen vielä enemmän toisiinsa. He osallistuvat ahkerasti seuran omiin konsertteihin ja muihin festivaaleille kuten Pispalan Sottiisin, Kalenoihin ja Holloon ja Marttaan. Midit on iloinen ryhmä, joka ei jätä kyllä yleisöä kylmäksi vaan pitää hauskaa kaikin keinoin lavalla. 

Midit on työstäneet kokonaisuuden Liisukan siivoussunnuntai, johon kuuluu kaksi tanssia. Ajatus Liisukasta lähti Marika-ohjaajalta. Midit keksivät myös omia sanoja Liisukan lauluun. Känner du Lotta? on ruotsalainen kansansävelmä, joka on käännetty suomeksi Tunnetko Liisukan? Teos saatiin valmiiksi keväällä 2023 ja lavalla Liisukan siivoussunnuntai on ollut jo muutaman kerran erilaisina versioina. Laulutanssin on koreografioinut kansantanssinohjaaja Marika Pöllänen ja Siivouskatrillin kansantanssinopettaja (AMK) Béla Gazdag. 

Mattien ja Maijojen Midit, Matit ja Maijat, Hollola
Sarja: 10-vuotiaat ja nuoremmat
Koreografit/ohjaajat: Marika Pöllänen ja Béla Gazdag
Musiikkitiedot:
Känner du Lotta? Tunnetko Liisukan, ruotsalainen kansansävelmä
Mimmit-Siivouskatrilli, säv.san. Pauliina Lerche sov. Tuomas Logrèn